Kadra kierownicza UB i SB w Chełmie

Szefowie UB i SB w Chełmie:

1.         por. Aleksy Pilipczuk s. Michała                                  1.09.1944 – 02. 1945.

2.         por. Aleksander Gnoiński s. Nikodema                       13.02 – 25.04.1945 .

3.         por. Olko Feliks s. Józefa                                           25.06.1945 – 4.04.1946.

4.         kpt. Bolesław Rycerz s. Andrzeja                                p.o. 04.1946 –   31.10.1949

1.06.1949  – 28.02.1950.

5.         kpt. Jan Wierzbicki s. Stanisława                                 1.03.1950 – 31.01.1954.

6.         por. Marian Sierpień s. Jana                                        30.09.1954 – 31.03. 1955.

7.         ppłk.. Władysław Woliński s. Pawła                            1.04.1955 – 31.12. 1956

1.01.1957 – 31.07 1969.

8.         mjr Tadeusz Morawski s. Stanisława                           1.09.1969 – 31.05.1975.

9.         płk. Stanisław Sobański s. Józefa                                1.06.1975 – 1.11.1984.

10.       płk. Edward Sala s. Stanisława                                    15.01.1984 – 31.03.1990.

Kierownictwo wydziałów SB w KW MO/WUSW w  Chełmie w latach 1975 -1990:

Wydział I:

1. mjr Walenty Wołczko                      –  starszy inspektor kierownictwa SB.

Wydział II:

Naczelnicy:

1.      ppłk Tadeusz Morawski s. Stanisława       – 1.06.1975 – 31.10.1981.

2.      ppłk. Edward Wrótniak s. Józefa               – 1.03.1982 – 31.07.1990.

3.

Zastępcy:

1.   kpt. Jerzy Szumowski  s. Jana                   – 1.06.1975 – 30.06.1976.

2.  kpt. Edward Wrótniak                               –  1.07.1976 – 28.02.1982.

3.  kpt. Stefan Budzyński s. Czesława  –  1.05.1982 – 31.08.1987.

4. mjr Tadeusz Mazurek s. Stefana                  –  1.06.1988 – 10.04.1990.

Wydział III:

Naczelnicy:

1. kpt. Kazimierz Śledź s. Kazimierza –  1.06.1975 – 15.05.1977.

2. kpt. Mirosław Czyżyk s. Franciszka –  1.01.1979 – 30.06.1979.

3. ppłk. Marcin Płużański s. Romualda –   1.07.1979 – 15.01.1987.

4. ppłk. Feliks Jaśniak s. Józefa                       –   16.03.1987 – 31.10.1989.

Zastępcy:

1. kpt. Stanisław Siepsiak s. Szymona  –  1.06.1975 – 1.09.1976.

2. kpt. Mirosław Czyżyk                                 –  1.01.1977 – 31.12.1978

3. kpt. Marcin Płużański                                  –  1.01.1979 – 30.06.1979.

4. ppłk. Feliks Jaśniak                         –  1.10.1982 – 15.03.1987.

5. kpt. Leszek Bielecki s. Antoniego                –  16.06.1987 – 31.10.1989.

Wydział III A/ Wydział V:

Naczelnicy:

1. kpt. Mirosław Czyżyk                                 –  1.07.1979 – 30.06.1981.

2. kpt. Maciej Żołnierek s. Ryszarda               –  1.12.1981 – 30.10.1987.

3. kpt. Ryszard Traczuk s. Tadeusza               – 1.11.1987 – 31.10.1989.

Zastępcy:

1. ppor. Maciej Żołnierek                                –  1.09.1979 – 31.03.1982.

2. kpt. Janusz Prokura s. Stanisława                –  1.04.1982 – 28.02.1983.

3. por. Ryszard Traczuk                                  –  1.04.1982 – 30.10.1987.

4. kpt. Stanisław Korzeniowski s. Adolfa         –  1.02.1988 – 31.10.1989.

Wydział IV:

Naczelnik:

1. ppłk. Henryk Król s. Wacława                    –  1.06.1975 – 31.10.1989.

Zastępca:

1. por. Janusz Bommersbach s. Tadeusza        –  16.06.1981 – 15.03.1985.

Wydział VI:

Naczelnik:

1. kpt. Janusz Bommersbach                           – 15.03.1985 – 31.10. 1989.

Wydział Śledczy:

Naczelnicy:

1. płk. Jan Solis s. Antoniego                           –  1.06.1975 – 31.07.1987.

2. mjr Roman Prus s. Józefa                             –  1.08.1987 – 22.03.1990.

3. kpt. Marek Jędruszczak s. Franciszka         –  22.03 1990 – 26.05.1990.

Wydział Paszportów:

Naczelnicy:

1. płk. Stefan Kędziora s. Jana            –  1.06.1975 – 30.11.1989.

2. mjr Kazimierz Łuczkiewicz s. Stanisława -1.12.1989 – 31.07.1990.

Zastępcy:

1. mjr Czesław Mazurek s. Józefa                   –  1.06.1975 – 31.01.1977.

2. mjr Mieczysław Szubertowski s. Jana           –  1.11.1978 – 31.01.1979.

3. kpt. Feliks Jaśniak                                       –  1.02.1979 – 31.08.1979.

4. kpt. Kazimierz Łuczkiewicz             –  1.09.1979 – 1.05.1986.

Wydział „B”:

Naczelnicy:

1. ppłk. Ignacy Śmiechowski s. Antoniego       –  1.06.1975 – 31.07.1979.

2. mjr. Feliks Jaśniak                                       –  1.09.1979 – 1.08.1982.

Wydział „C”:

Naczelnicy:

1. mjr Jan Bogusz s. Józefa                              –  1.06.1975 – 31.08.1976.

2. ppłk. Stanisław Siepsiak                              –  1.09.1976 – 1.08.1982.

3. mjr Zbigniew Kiziński          s. Witolda        –          1990.

Wydział „T”:

Naczelnicy:

1. ppłk. Kazimierz Mirosłw s. Andrzeja           –  1.06.1975 – 31.08.1977.

2. ppłk. Władysław Mańkowski s. Jana           –  1.09.1977 – 1.08.1982.

Wydział Zabezpieczenia Operacyjnego:

Naczelnik:

1. ppłk. Władysław Mańkowski                      – 1.08.1982 – 16.12.1989.

Sekcja „B”:

Kierownik:

1. ppor. Jan Zarek s. Wacława                        –  15.04.1983 – 01.1990.

Sekcja „C”:

Kierownicy:

1. ppłk. Stanisław Siepsiak                              –  15.09.1982 – 16.01.1985.

2. kpt. Ryszard Zduńczyk s. Józefa                  –  1.10.1986 – 31.03.1990.

Sekcja „T”:

Kierownik:

1. ppor. Roma Kalinowski s. Floriana –  1.10.1982 – 1990.

Samodzielna sekcja „A”:

Kierownicy:

1. mjr Jan Męka s. Józefa                                –  1.06.1975 – 31.08.1979.

2. por. Tadeusz Książek s. Jana                      –  16.10.1979 – 1.07.1981.

3. chor. sztab. Jan Mielniczuk s. Józefa           –  1.09.1982 – 20.03.1990.

4. kpt. Witold Brzeziecki s. Mieczysława         –  16.03.1990 – 1990.

Wydział Ochrony  Funkcjonariuszy:

Kierownik:

1. ppłk. Stanisław Siepsiak                               –  16.01.1985 – 31.03.1990.

Wydział Ochrony Konstytucyjnego Porządku Państwa:

Naczelnicy:

1. płk. Feliks Jaśniak                                       –  31.12.1989 – 26.03.1990.

2. kpt. Leszek Bielecki                        –  p.o. 26.03.1990 – 31,07.1990.

Zastępca:

1. kpt. Leszek Bielecki                        – 1.11.1989 – 26.05.1990.

Wydział Ochrony Gospodarki:

Naczelnik:

1. kpt. Ryszard Traczuk                                  –  1.11.1989  – 26.05.1990.

Zastępca:

1. kpt. Stanisław Korzeniowski                       –  1.11.1989 – 31.07.1990.

Wydział  Studiów:

Naczelnik:

1. kpt. Janusz Bommersbach                           –  1.11.1989 – 10.04.1990.

Zastępca:

1. kpt. Jan Durko s. Jacentego             –  1.01.1990 – 28.03.1990.

Zastępcy kierownika RUSW do spraw SB:

Krasnystaw:

1. mjr Janusz Prokura s. Stanisława     –  1.03.1983 – 31.08.1987.

2. kpt. Stefan Budzyński s. Czesława –  1.09.1987 – 31.01.1990.

Włodawa:

1. kpt. Andrzej Rybak s. Henryka       –  1.04.1983 – 14.01.1990.

2 myśli na temat “Kadra kierownicza UB i SB w Chełmie”

  1. Może nadszedł już czas na rachunek sumienia, trzeba się powoli żegnać z bliskimi, znajomymi nie judzić to nie chrześcijańskie podejście, no własnie gdzie tu jest chrzescijanin.

  2. Komentarze esbeków lub ich rodzin pokazują, że takie listy są jak najbardziej potrzebne 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *